Norway Artway

Organizátoři dvou významných mezinárodních festivalů 4 + 4 dny v pohybu (CZ) a METEOR (NO) se rozhodli vytvořit společný projekt (podfestival) z oblasti profesionálního divadla nazvaný Norway Artway, který bude uveden v rámci programu obou festivalů v roce 2015. Jedná se o přehlídku českého profesionálního divadla v Norsku a norského profesionálního divadla v České republice. V projektu využívají oba partneři svoji dvacetiletou zkušenost; aktivity organizací Čtyři dny a BIT ve svých zemích vytyčily cestu k moderní podobě performing arts a výrazně změnily vnímání současného umění vůbec. Úspěch mezinárodních projektů obou organizací způsobil věhlas i v dalších evropských zemích a umožnil umělcům i divákům znovuobjevit divadlo a tanec jako živý organismus 21. století.

Mezinárodní festivaly organizované partnery projektu v Praze (4+4 dny v pohybu) a Bergenu (Meteor) se stanou platformou pro prezentaci českých a norských umělců. Zmíněné festivaly jsou rozhodujícím a důležitým faktorem mezinárodní mobility živého umění a pomáhají v tomto projektu českému i norskému umění dostat se na mezinárodní umělecký „trh“. Fungují často jako zásadní impuls pro budoucí kariérní vzestup jednotlivých umělců, souborů či projektů. Festivaly seznamují diváky, uměleckou kritiku a media s uměleckým vývojem za hranicemi té či oné země a nabízejí umělcům a divadelní kritice konfrontaci s aktuálním děním v kontextu. Proto jsou mnohdy prvním vstupem – českých a norských „emerging“ umělců na mezinárodní scénu.

 

Program PRAHA  (3. – 9. 10. 2015)

3.10. | Divadlo Ponec
Kristin Ryg Helgebostad (NO)
ME TOO

8. 10. | Divadlo Archa – Malý sál
Spreafico/Eckly (NO/IT)
What is a classic and how it performs in (our) time. Paul McCarthy, Rocky, 1976

8.10. | Divadlo Archa
Mette Edvardsen (NO)
No Title

9.10. | Divadlo Archa – malý sál
Amund Sjølie Sveen (No)
Norský způsob

9.10. | JATKA 78
Ingri Fiksdal (NO)
Night Tripper (indoor version)

 

Program Bergen  (12. – 14. 11. 2015)

12. 11.

12:00 – 14:00 |UiB
Přednáška Tomáš Žižka (site – specific  expert)

19:00 | Studio USF
Představení: Ann van den Broek / 420PEOPLE
Phrasing the Pain

20:30 | Studio USF
Opening party

 

13.11. 

12:00 – 14:00 | KHiB
Přednáška Sodja Zupanc Lotker (umělecká ředitelka PQ)

17:00 | Cinemateket
Filmová projekce 420 People: HAMLETOPHELIA

19:00 | Studio USF
Představení: Handa Gote Research & Development
Mraky

 

14.11.

17:00 | Cinemateket
Filmová projekce Vertedance: LEARNED HELPLESSNESS

19:00 | Studio USF
Představení: Dora Sulženko Hoštová, Jan Čtvrtník
Proces

 

––

Handa Gote Research & Development

Mraky

V další práci, ve které se kolektiv Handa Gote zabývá tzv. “malými dějinami”, se tentokrát obrací do vlastních soukromých archivů. Veronika Švábová pátrá v dějinách vlastní rodiny po důležitých momentech i zdánlivých maličkostech, které se v paměti rodinných příslušníků dochovaly až do dnešního dne a které vytvářejí charakter rodinného společenství. Mraky jsou subjektivní studií vlastní rodiny, prezentovanou v sérii obrazů bez kauzální souvislosti tak, jako fragmenty minulých událostí žijí v naší paměti.

Více

––

Dora Sulženko Hoštová, Jan Čtvrtník

Proces

Všechno co jste chtěli vědět o tanci, ale báli jste se zeptat.
Nové autorské představení Dory Sulženko Hoštové.

Více

––

Ann van den Broek / 420PEOPLE

Phrasing the Pain

Nejnovější počin z dílny 420PEOPLE. Pohybovou analýzu bolesti nám na míru ušila vlámská inovátorka Ann Van den Broek, mimo jiné držitelka nejprestižnější holandské taneční ceny Zwaan 2008 za choreografii Co(te)lette.

Více

––

Kristin Ryg Helgebostad (NO)

Me Too

Inscenace mladých norských tvůrkyň, plná fantazie a absurdity, vzbuzuje pozornost mimo jiné i díky genderu: „Ve své tvorbě vytvářejí silné obrazy žen, těl a charakterů,“ řekl o práci Kristin Ryg Helgebostad slavný norský choreograf íránského původu Hooman Sharifi.

Více

––

Spreafico/Eckly

What is a classic and how it performs in (our) time. Paul McCarthy, Rocky, 1976

What is a classic and how it performs in (our) time. Paul McCarthy, Rocky, 1976 (Co je ‚klasika‘ a jakou má funkci v různých dobách [včetně té naší], Paul McCarthy, Rocky, 1976) je dlouhý název krátkého dílka, jenž si klade otázku, jakým způsobem jsou performance ovlivňovány časem a jak by se mohlo pojetí klasických děl aplikovat na strukturálně pomíjivé formy umění.

Více

––

Mette Edvardsen (NO)

No Title

No Title fascinujícím způsobem zkoumá kapacitu jazyka a jeho možnosti v současném světě. 

Více

––

Amund Sjølie Sveen (NO)

Norský způsob

Inscenovaná přednáška plná sarkastického humoru o tom, jak, čím a proč žije současné Norsko. Díky umělci a občanovi této severské země pochopíte principy tamního ropného zázraku a často neexistujícího vztahu mezi penězi a štěstím. Zkusíte si spolu s ním také odpovědět na otázku, zda současné umění může změnit svět.

Více

––

Ingri Fiksdal (NO)

Night Tripper (Indoor Version)

Dvě ženy, spojené temným poutem, dvoje dlouhé vlasy. Night Tripper, který začíná obvykle po setmění, sestává z několika významových vrstev: je to lesní cesta, koncertní představení, rituál a společenská událost. Bere publikum s sebou do nočního lesa.

Více

––

eea-grants

Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska.

––