Loading...

Čtyři dny | Four days

I am fishead – Ryba smrdí od hlavy

v rámci výstavy Would you like to play another game?

  • Denně / , Casino
Vstup s platnou vstupenkou z výstavy.

Co se děje s naším světem? Provokativní pohled.

Film pro ty, kdo chtějí vědět.

Každá významná změna začíná s uvědoměním. V naší kultuře, nejenom že uznáváme a velebíme psychopaty v nejvyšších mocenských pozicích, ale v mnoha případech se stávají našimi vzory chování. Přijměte výzvu a zpochybněte svá přesvědčení! My jsme začali pátrat ve světě psychopatů a hrdinů a odkryli něco velmi zásadního.

O filmu „I am fishead – Ryba smrdí od hlavy“

Vypráví: Peter Coyote.

Jak psychopaté a konzumenti antidepresiv ovlivňují naši společnost.
Provokující obraz světa, ve kterém žijeme.

Je dobře známým faktem že naše společnost je strukturována jako pyramida. Velmi málo lidí a vrcholu vytváří podmínky pro většinu pod nimi. Kdo jsou tito lidé? Můžeme je vinit za problémy, kterým dnes čelí naše společnost? Vedeno příslovím „Ryba smrdí od hlavy“ vydali jsme se následovat ten zapáchající odér.Co jsme zjistili je fakt, že lidé a vrcholu mají mnohem větší pravděpodobnost být psychopaty než většina z nás.

Kdo nebo co je psychopat? Navzdory stereotypnímu Hollywoodskému obrazu to nejsou vždy krvežíznivé příšery ze zabijáckých filmů. V skutečnosti to může být pohledná dívka, která se s vámi bavila dnes ráno v metru. Stejně tak to může být učitel základní školy, váš šklebící se šéf nebo váš milovaný přítel. Lékařská definice je jednoduchá“ Psychopat je člověk, kterému chybí empatie a svědomí, kvality, které nás vedou, když si vybíráme mezi dobrem a zlem, morálkou a nemorálním jednáním. Většina z nás je vedena dělat dobré věci. Psychopati nikoliv. Jejich dopad na společnost je ohromný, a přitom psychopati zastupují sotva jedno procento populace.

Rozděleno do tří částí, naše pátrání po rybí hlavě začalo ve Spojených státech v New Yorku, na Wall street, kde je koncentrována velká část světové moci. Tento malý pozemek města, kde propukla celosvětová ekonomická krize, a to, co jsme tam zjistili, má dalekosáhlé důsledky jak pro psychopaty, tak pro nás, normální lidi.

Druhá část filmu se dotýká tématu, jak pro určitou malou skupinu lidí může nadměrné užívání antidepresiv vést k chování, které připomíná mimiku některých psychopatických rysů. Ačkoliv nadužívání těchto medikamentů nevyvolává psychopatii, může potlačit emoce a snížit schopnost uživatele cítit empatii. Také mohou mít opačný efekt, „normalizaci“ emočního zážitku a empatie. Více než jedna třetina Západního světa používá, a v některých případech zneužívá, tento lék či drogu. Ale proč? Proč chceme užívat pilulku, která zplošťuje nebo“normalizuje“ naše cítění? Domníváme se, že zde opět něco jistě páchne rybinou.

Nebudeme přehánět, pokud řekneme, že poprvé v historii lidstva nejenom že obdivujeme psychopaty na nejvyšších úrovních moci, ale v mnoha případech se stávají našimi vzory chování. A navíc se ani nezdá, že bychom to považovali za problém. Ve třetí části vracíme se k myšlence nás, normálních lidí v každodenním životě. Jak moc odlišní jsme od průměrného psychopata? Tím že přijímáme povrchní kulturu, každý z nás možná nechtěně podporuje rybí hlavy. Albert Einstein řekl „Svět je nebezpečné místo k žití, ale nejen kvůli lidem kteří jsou zlí, ale kvůli lidem, kteří s tím nic nedělají.“

Prostřednictvím rozhovorů se známými osobnostmi, jako jsou americký psycholog profesor Philip Zimbardo, vedoucí expert na psychopatii profesor Robertem Hare, bývalý prezident České republiky a spisovatel Václav Havel, autor Gary Greenberg a Christopher Lane, profesor Nicholas Chistakis mezi řadou jiných myslitelů, začali jsme pátrat ve světě psychopatů a hrdinů a odhalili šokující důsledky pro nás a naší společnost.

Účinkují: profesoři Philip Zimbardo a Robert Hare – přední experti na výzkum psychopatie jako fenoménu
dnešní doby, dramatik a bývalý český prezident Václav Havel, spisovatelé Gary Greenberger a Christopher
Lane, profesor Nicholas Christakis.
Tvůrci: Misha Votruba – režie/produkce, Václav Dejčmar – režie/produkce.
Délka: 80 min.

Anglické znění s českými titulky.